ה- MOOCs המובילים בעולם

Coursera, edX, Udacity מובלים היום את עולם הקורסים המקווים,

ומציעים מגוון רב של קורסים אקדמאים ע"י טובי המרצים בעולם.

 

Coursera הוא ממובילי השינוי, מיזם פרטי שפעילותו הרשמית החלה ב-2012 על ידי שני פרופסורים למדעי המחשב מאוניברסיטת Stanford (אחת מהן היא פרופ' דפנה קולר, הישראלית).

המיזם מציע מעל 1,000 קורסים נבחרים מ- 700 אוניברסיטאות מובילות מהעולם (כולל הטכניון ואונ' תל-אביב).  קורסרה מספק פלטפורמה חדשנית המאפשרת העברת קורסים אוניברסיטאיים לקהל הרחב, תוך התבססות על תפיסות פדגוגיות עדכניות וחדשניות​.

הקורסים מובנים ותחומים בזמן - כוללים הרצאות וידאו קצרו,מטלות, הערכת עמיתים והשתתפות בפרומים. כל אחד לומד בקצב אישי שלו ומחויב בהגשת מטלות ועמידה בלו"ז שנקבע. רוב הקורסים מועברים באנגלית, ישנם גם קרוסים בשפות אחרותה כולל תרגם לאנגלית. קרוסרה מציעה גם קורסי תגבור באנגלית.

ניתן ללמוד בשני מסלולים: מסלול חופשי – בחינם כולם לומדים את אותו הקורס אך אין הכרה בקורס. מסלול לתואר (מוצע כרגע רק מספר קורסים) – דורש זיהוי של המשתתף ע"י צילום תעודת זהות, צילום פנים ודפוס אינדיבידואלי של הקלדה על המקלדת. קורסרה מעניקה תעודה המוכרת על ידה ועל ידי האוניברסיטה שמלמדת את הקורס.

אופציונאלי – תשלום עבור תעודת השתתפות בקורס $49

קישור לאתר Coursera

מיזם ללא מטרת רווח, שפעילותו החלה ב-2012, בשותפות ע"י MIT ו-Harvard, ומציע קורסים אוניברסיטאיים לקהל הרחב.

בנוסף, המיזם משמש כמרכז החוקר את ההשפעה של הטכנולוגיה על תהליכי הוראה ולמידה. מדובר בפרויקט עתיר משאבים שגם מפתח פלטפורמת למידה ייחודית התואמת ללימוד מקוון (פיתוח הפלטפורמה נעשה ב "קוד פתוח" ).

המיזם מציע מעל 500 קורסים בשותפות עם אוניברסיטאות מובילות בעולם. כל הקורסים בשפה אנגלית, לחלק מהקורסים יש תרגום לכתוביות בסרטוני הלימוד. הלימודים מתקיימים באמצעות כלים מתקדמים, וידאו, תרגילים, משחקים ואפילו מעבדה וירטואלית. יש פורומים של הסטודנטים באותו קורס כולל פייסבוק וטוויטר

ניתן ללמוד בכדי לקבל תעודת גמר או להיות שומע חופשי. כל מי שרוצה ללמוד מתקבל אין דרישות סף. הלימודים בחינם אך תחומים בזמן, יש סילבוס, כל שבוע שיעור ומטלות. בכל קורס נקבעים כללי התנהגות בנוסף לקוד הכבוד עליו חתום כל סטודנט.

אין הכרה בקורסים, גם לא קורסים הניתנים ע"י האוניברסיטאות הקשורות למיזם

קישור לאתר edX

מיזם פרטי שפעילותו החלה ב-2012, ע"י 3 מרצים מסטנפורד שחלמו לחשוף את הקהל הרחב לתכנים איכותיים, ומגדירים את פועלם כחיבור בין דמוקרטיה לחינוך. המיזם פרץ לתודעה העולמית כשלקורס הראשון והיוקרתי, "מבוא לאינטליגנציה מלאכותית" של אוניברסיטת סטנפורד, נרשמו מעל 160,000 סטודנטים, מ-190 מדינות.

הקורסים אינם נשענים על ספרי לימוד וכל החומר הנדרש ללימוד מוצג באתר הקורס וכולל גם מפגשים מקוונים עם מנחי הקורס.

Udacity מפעילה תוכנית מעסיקים "Online University by Silicon Valley" עם ענקי תעשיה כמו Google, Facebook, AT&T, Salesforce ומציעה בעיקר קורסים טכנולוגיים ומיומנויות שצריכים מעסיקי תעשייה היום. למסיימים ניתנת "תעודת סיום" הכוללת 3 רמות הסמכה: מוסמך, מוסמך עם הצטיינות, מוסמך עם הצטיינות יתרה ועוד

ניתן לבחור במסלול לימודים חופשי או במסלול לימודים לתואר הכולל תוספות מעבר לחומר הנלמד, ומחייב עמידה בבחינה מפוקחת ע"י אתר הבחינות (באמצעות מצלמת רשת ומיקרופון).

קישור לאתר Udacity

הוראה מקוונת || טל: 09-8983059 || sharonn@ruppin.ac.il